Itt a magyar válasz a lengyel külügyminiszter elképesztő húzására
Mint ismert: a Radosław Sikorski vezette lengyel külügyminisztérium éles diplomáciai támadást indított Magyarország ellen.
A külügyminiszter az OECD miniszteri tanácsának ülésén aláhúzta, az ukrajnai háború hatásai a közvetlen szomszédságban nagyon súlyosak, ráadásul magyar emberek is esnek áldozatául a harcoknak.
A magyar kormány arra kéri a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), hogy lépjen fel annak érdekében, hogy Ukrajna eltávolítsa a semmilyen jogszabályt nem megsértő OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Párizsban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az OECD miniszteri tanácsának ülésén aláhúzta, hogy az ukrajnai háború hatásai a közvetlen szomszédságban nagyon súlyosak, ráadásul magyar emberek is esnek áldozatául a harcoknak. „Magyarország ezért rendkívül érdekelt abban, hogy minél előbb véget érjen a háború” – szögezte le. Kitért arra is, hogy hazánk történelmének legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre, és több mint egymillió menekült érkezett Magyarországra, nagyjából 1300 iskolában tanulnak menekült gyerekek. Kiemelte: a kormány támogatja az OECD ukrajnai támogatási programját, illetve kétoldalú módon segít kórházak, iskolák újjáépítésében,
„Tisztában kell lennünk azzal, hogy minden egyes, háborúval eltöltött nap fokozza az emberek szenvedését, ismeretlen számú újabb áldozattal jár, valamint hatalmas újabb költségeket jelent a jövőbeli újjáépítési erőfeszítések szempontjából” – fogalmazott. Szijjártó Péter emellett kitért arra is, hogy az illetékes ukrán hatóságok felvették a háború nemzetközi szponzorainak listájára az OTP-t, amely a nemzetgazdasági teljesítmény szempontjából meghatározó, legnagyobb magyar bank mintegy hárommillió hazai ügyféllel,
„Ez abszolút tisztességtelen, nincsen köze a valósághoz, a bank nem sértett meg semmilyen ukrán vagy nemzetközi szabályt” – mondta, ezért felkérte az OECD-t, hogy lépjen fel az eltávolítás érdekében. Majd figyelmeztetett, hogy a pénzintézet listán tartása akadályokat, kihívásokat fog jelenteni az Ukrajnával folytatott fokozott együttműködés szempontjából.
(MTI)
Nyitókép: Földházi Árpád